top of page

חיים טופול - החיים כמשחק

1 יום חמישי 10.03.11 שעה-21:30 בערוץ

         אקל סיון מתראיין בתכנית הטלוויזיה

תרבות היום 

על הסרט - חיים טופול החיים כמשחק

בסרט "חיים טופול - החיים כסרט" שנכתב ובוים על-ידי אקל סיוון, מופיעים בתצלומים היסטוריים ובמפגשים שנערכו בשנה האחרונה חבריו לבמה מגיל עשרים ועד היום: זהרירה חריפאי, גליה טופול, אילנה רובינא, אורי זוהר, אריק איינשטיין, יעל דיין, רוג'ר מור (בסרט "ג'יימס בונד"), צבי שיסל, גבי עמרני, שושיק שני, נחמה הנדל, לייזה מינלי וכן חבריו שנפטרו, פשנל, יוסי בנאי, קישון, רחבעם זאבי ופול ניומן.

אחת ההפתעות בסרט היא טופול כצייר פורטרטים בעל כישרון גדול. טופול פעיל ב"וראייטי" ועסוק בין השאר בכפר נהר הירדן לאוכלוסיה חריגה, שהקים יחד עם פול ניומן, בדומה לכפרים דומים בעולם כולו, המטפלים בילדים ונוער פגועי גורל.

סרט שהוא עולם אחר, שמראה לנו את ישראל היפה, זו שהיינו רוצים שתהיה כזו כל הזמן, עם אנשים בעלי נפש נקייה, אופטימית, חרוצה, ישרת-דרך, חברית ומוצלחת, כמו שחלמנו אותה.

הסרט, עם חינו הרב, נראה כעשייה בימתית, קולנועית מעולה כך שהצופה נשאר ממתין

לפרק ב

 

תודות לאמירה מורג שיזמה וסייעה רבות בהפקת הסרט המושקע

הסרט טופול-החיים כמשחק
ב3 חלקים

"הוא לא ידע את שמה"

גבי עמרני

"חיים טופול - החיים כמשחק"

 

לפני 76 שנים נולד בתל אביב מי שעתיד היה להיות ה"כנר על הגג" האולטימטיבי והנודע ביותר ברחבי העולם אלו תולדות חיים טופול, ששיחק גם את סלאח שבתי, שמצייר בכישרון רב פורטרטים ושפעיל ב"וראייטי" כעת מגיע תורו של הסרט הדוקומנטרי על השחקן רב-הפעלים

 

 

תגיות:   יעל דיין   רחבעם זאבי   אורי זוהר  

 

סרט דוקומנטרי על חייו של חיים טופול ובני דורו יוצג בערוץ 1 בעוד חודש, ב-10 במרס בשעה 21:30 בערב. את הסרט יאהבו בעיקר בני דורו ואולי גם בני כל הגילים, שמכירים את טופול וחבריו מסרטים נוסטלגיים ופולקלוריים, ממחזות זמר ומסרטים. אלו אבות ההומור הישראלי האותנטי: אורי זוהר, אריק איינשטיין, חיים טופול, פשנל הגדול (אברהם דשא), יוסי בנאי וחבריהם, ואפרים קישון, ממציא ההומור הכתוב, שתועד לעולמים באמצעותם.

חובק עולם

חיים טופול הוא הילד המוכשר של כולנו. 76 שנה שהוא מהלך על ובין הבמות, אולפני הסרטים, האקרנים והדיסקים, בארץ, באנגליה ובארה"ב. טופול נשאר הצבר האולטימטיבי, הוא לא חזר בתשובה, לא הסתגר בביתו, לא החליף את אשתו גליה, בת זוגו מלהקת הנח"ל, באישה צעירה ממנה; פשוט המשיך להיות צעיר נצחי ואנרגטי בקול הבריטון הנפלא שלו ובכישרון המשחק הטבעי, חובק העולם. מאז שנות החמישים הוא עובד מסרט לסרט, ממחזמר למחזמר, מהצלחה להצלחה - מבלי שזו עלתה לו לראש. גר בארץ (ובלונדון, לסירוגין), לא רץ לגור במגדל הכי מפואר בתל אביב, כדי להוכיח את עושרו. מוקף ברעייתו גליה, ילדיו ונכדיו כשתילי זיתים סביב שולחנו.

הכנר האולטימטיבי

טופול, יליד שכונת פלורנטין משנת 1935 ובנו של אב טייח ואם תופרת - ידע, כמו תל אביבים רבים, ילדות של עוני, של פטריוטיות וחינוך טוב מהבית, של שובבות וחיי בית-ספר ושל אותם חברי-ילדות שנשארו לידו עד היום. מלהקת הנח"ל דרך בצל-ירוק הגיע לתיאטרון גודיק להחליף את רודנסקי במחזמר "כנר על הגג", ביפו. במהלך ארבעים ההצגות בהן שיחק ושר כשחקן-מחליף ראה אותו מפיק בריטי. מכאן עבר טופול לשנים ארוכות לבמות באנגליה (למעלה מ-3,000! הצגות באנגליה), ומאז ועד היום הוא הדמות האולטימטיבית של הכנר על הגג. שיחק גם בסרט כנר על הגג והופיע עוד אלפי פעמים בתיאטראות שונים בעולם בתפקיד זה.

עידן סלאח

הוא היה סלאח שבתי בסרט המצליח של קישון ובארבינקה, סרט הפולחן של אותו במאי וכותב. הסרט סלאח שבתי, שהיה מועמד לאוסקר כסרט הזר בשנת 1964, פתח לטופול את עידן התפקידים בקולנוע ההוליוודי, בסדרות טלוויזיה ובהפקות אחרות שבחלק מהן השתתף כשחקן ואף כמפיק.

 

בסרט "חיים טופול - החיים כסרט" שנכתב ובוים על-ידי אקל סיוון,

מופיעים בתצלומים היסטוריים ובמפגשים שנערכו בשנה האחרונה חבריו לבמה מגיל עשרים ועד היום: זהרירה חריפאי, גליה טופול, אילנה רובינא, אורי זוהר, אריק איינשטיין, יעל דיין, רוג'ר מור (בסרט "ג'יימס בונד"), צבי שיסל, גבי עמרני, שושיק שני, נחמה הנדל, לייזה מינלי וכן חבריו שנפטרו, פשנל, יוסי בנאי, קישון, רחבעם זאבי ופול ניומן.

אחת ההפתעות בסרט היא טופול כצייר פורטרטים בעל כישרון גדול. טופול פעיל ב"וראייטי" ועסוק בין השאר בכפר נהר הירדן לאוכלוסיה חריגה, שהקים יחד עם פול ניומן, בדומה לכפרים דומים בעולם כולו, המטפלים בילדים ונוער פגועי גורל.

סרט שהוא עולם אחר, שמראה לנו את ישראל היפה, זו שהיינו רוצים שתהיה כזו כל הזמן, עם אנשים בעלי נפש נקייה, אופטימית, חרוצה, ישרת-דרך, חברית ומוצלחת, כמו שחלמנו אותה.

הסרט, למרות חינו הרב, נראה כמו חלק א' של חיי טופול המלאים בהרבה יותר עשייה בימתית, קולנועית ואחרת. כך שהצופה נשאר ממתין לפרק ב'.

 

 

סיון הפקות

bottom of page